TAJOMSTVO VĎAKA KTORÉMU VYDRŽÍŠ V POSTELI 2x, 3x MOŽNO AŽ 5x, DLHŠIE AKO DOTERAZ.

Zisti ako pomocou jednoduchého triku, zvýši svoju výdrž v posteli NIEKOĽKONÁSOBNE. A už nikdy sa nebudeš musieť pozerať na sklamanú tvár tvojej partnerky!

Dokument si stiahlo už 1247 ľudí.

Urovnať si vzťah so svojím otcom.

Možno máš na svoje detstvo a svojho otca najkrajšie spomienky a váš vzťah bol a je nádherný, dobre si rozumiete a tvoj otec ťa vždy podporoval, rozumel ti, trávil s tebou čas, prejavoval ti lásku a vo vašom vzťahu je všetko v poriadku.

Avšak čoraz viac sa v dnešnej dobe stretávam s mužmi, ktorí pri slove otec veľmi zvážňejú, nahnevajú sa, alebo nechcú o tom hovoriť.

Možno je to aj tvoj prípad a svojho otca vôbec nepoznáš, nebavíš sa s ním, nedokážeš sa s ním objať, pozrieť sa mu do očí a možno si ho nikdy nevidel a ani nechceš vidieť.

Možno bol neprítomný keď si ho najviac potreboval, a možno ťa doteraz bolí, keď si spomenieš na to, ako ťa vždy kritizoval a nedokázal ti povedať: “Synu mám ťa rád”.

Až včera na stretnutí mužov v mužskom kruhu som si uvedomil, aká je táto téma citlivá, vážna a dôležitá pre každého muža.

Nezáleží na tom či bol tvoj otec na teba mäkký, tvrdý, či bol láskavý, kritický, chudobný, bohatý, prítomný, neprítomný.

Bol proste pre teba nedokonalý. Ty ako otec budeš pre svojho syna tiež nedokonalý.

Každý sme otcom svojho vlastného druhu, nesnažme sa zmeniť svojich rodičov a snažme sa pochopiť, že oni boli otcami určitej generácie.

Tvoja mužská línia je spojenie ku koreňom tvojej mužskej sily

Vzťah medzi otcom a synom je veľmi dôležitý pre každého muža. Otec je pre syna zdrojom jeho mužskej sily. Je to archetyp a vzor mužstva podľa ktorého sa riadi celý život, aj keď si to možno neuvedomuje.

 

 

 

Otec a vzťah s otcom ovplyvňuje aj to:

 • ako pristupuješ k ženám,
 • ako narábaš s peniazmi,
 • ako zvládaš konfliktné situácie, kritiku alebo komplimenty
 • ako prejavuješ lásku svojim blížnym,
 • ako zvládaš svoju agresivitu,
 • ako si zodpovedný za svoj život,
 • aké máš sebavedomie.

Ak hovoríme o otcoch z minulého storočia v rokoch 1960 – 1990 väčšinou sa jednalo o generáciu, ktorá musela neustále pracovať a výchova ostavala na matke.

Bohužiaľ nebola iná možnosť, a otcovia robili čo najlepšie vedeli. Akékoľvek vinenie, odsudzovanie a hnev na svojho otca nedáva žiadny zmysel.

Ak sa ti podarí, nájsť mier s príbehom na svojich predkov z mužskej línie, začne do tvojho života prúdiť sila, ľudskosť, láska, podpora a plodnosť, nie len vo forme detí, ale aj vo forme peňazí, väčšieho úspechu, seberealizácie a vyššej energie.

Muž, ktorý neuctil svojho otca, nevedome blokuje plodnú mužskú silu vo svojom živote a chýba mu divokosť a radosť zo života

Najdôležitejšie je pochopiť a prijať to, že otec vždy robil to čo najlepšie v danom momente vedel. Čiže keby mal inú možnosť, iné riešenie danej situácie, konal by inak.

Preto možno pochopíš prečo si vtedy dostal facku, prečo na teba neustále kričal a prečo ti nedokázal dať pochvalu, alebo povedať “Mám ťa rád, synak”.

Otcovia poväčšine opakovali iba to, čo dostali a nedostali od svojich otcov. Preto mu nemôžeš zazlievať, ako sa k tebe správal. On naozaj robil len to čo najlepšie vedel v danom momente.

Vyrovnať sa so svojím otcom neznamená, že s nim budeš mať skvelý, harmonický vzťah, v ktorom panuje len čistá láska a porozumenie. Vyrovnať sa s ním znamená, že mu už vôbec nič nevyčítaš a za svoju časť príbehu si prevzal plnú zodpovednosť so všetkým čo ti spravil, alebo nespravil. Až vtedy sa plne oslobodíš z obmedzujúcej klietky vlastného hnevu, krivdy a frustrácie.

Ako sa vyrovnať s minulosťou a oslobodiť sa od vnútorného hnevu a spojiť sa so svojou mužskou líniou

Je na tebe, aby si zmenil tvoju mužskú líniu, ak cítiš akúkoľvek krivdu, hnev, vinu, neporozumenie alebo ti čokoľvek chýbalo vo vzťahu so svojím otcom. Nik iný to za teba nespraví.

Tvoj otec nikdy nepríde za tebou a neospravedlní sa ti za to čo spravil, či nespravil.

Ty si nositeľom odkazu tvojej mužskej línie. Ty si pokračovateľ rodu. Je na tebe, aby si to ty urobil inak, tak ako si si to vždy prial.

Je dôležité aby si prevzal zodpovednosť za všetky emocionálne zranenie a bolesti, ktoré nosíš vo svojom vnútri a začal na nich pracovať. Hovorím o veciach, ktoré si nedostal, chýbali ti a veľmi si ich potreboval.

Vo vašom vzťahu nie je nič, čo by nemohlo byť odpustené a ukončené. Všetky rany a všetky krivdy sa môžu uzdraviť.

Aby muž dozrel musí v určitom období svojho života urobiť cestu späť ku koreňom, ku svojmu otcovi. Nezáleží na tom, či je to pre teba príjemné alebo nie.

Muž by mal vo svojom živote absolvovať cestu na ktorej sa stretne o samote so svojim otcom, bez svojej matky a vykoná akýsi rituál.

1. Rituál poďakovania za život

Ide tu iba o jediný cieľ a to poďakovať svojmu otcovi za život. Nič iné. Môže sa z toho stať veľmi emocionálna situácia. Niektorí otcovia sa pri tom prvýkrát rozplačú. A väčšinou je to pre syna jeden z najdôležitejších momentov jeho mužského vývoja.

Poďakovať otcovi za život z očí do očí je kľúčový krok na ceste ku svojej mužskej sile, tento akt umožňuje vstúpiť do zrelšej fáze mužského života.

Po vykonaní tohto rituálu si možno nebudeš hodnotovo a názorovo s otcom úplne rozumieť, on patrí predsa do inej generácie, ale budeš môcť vykročiť do života s dobrým pocitom a napojením na svoju mužskú líniu.

Urob tento rituál či už je tvoj otec živý alebo mŕtvy, či ho poznáš, alebo nepoznáš, hovorím o tvojom biologickom otcovi.

Dohodni sa s tvojím otcom na stretnutí a navštív ho sám. Stráv s ním hodinu bez matky a povedz mu do očí: “Tato, otec, prišiel som ti poďakovať za to, že si mi dal život. Ďakujem ti.”

To úplne stačí. Čo sa bude diať ďalej, je už vecou osudu. A vôbec nie je podstatné ako bude reagovať.

Ak tvoj otec nežije nájdi jeho hrob, zapáľ na ňom sviečku a stráv s nim nejaký čas.

Keď to budeš cítiť, povedz mu vetu: “Tato, otec nestihol som to za počas tvojho života a je mi to ľúto, ale prišiel som ti poďakovať za to, že si mi dal život. Ďakujem ti.”

To je celé.

2. Ďakovný list

Pokračovanie tohto rituálu je v tom, že mu napíšeš list, v ktorom mu napíšeš všetko, za čo si mu vďačný a taktiež za to čo ťa neskutočne frustrovalo a sralo. Píš spontánne a nechaj písať svoje vnútro. Čo by si mu chcel odpustiť. Za čo sa mu chceš ospravedlniť, čo si mu nikdy napríklad nepovedal.

Vôbec ho nešetri a buď autentický. Tento dopis ti neodporúčam odosielať. Tvoj otec by v tom nenašiel pochopenie.

Je to čisto len pre teba a tvoje uzdravenie. List môžeš neskôr symbolicky spáliť a považovať to tak za ukončenú fázu tvojho života.

Neopakuj na svojom synovi to správanie, ktoré si nenávidel na svojom otcovi.

Ja so synom Richardom

Pamätám si na situáciu keď som mal asi 5 rokov a po zažití nejakého silného emočného zranenia som si povedal, že sa k svojim deťom nebudem správať ako môj otec.

Možno si to niekedy povedal aj ty a aj tak si neskôr podvedome opakoval jeho vzorce správania. Stáva sa to úplne bežne.

Najväčšie dary, ktoré môžu rodičia dať svojmu dieťaťu je láska, podpora, bezpečie, prítomnosť, hravosť, slobodu, hranice a emocionálna a psychická stabilita.

Nevypúšťať na deti emocionálny jed a ani medzi sebou sa nehádať pred deťmi. To znamená nebiť deti, netrestať ich za to, že nejakú situáciu nezvládam, a nekričať ako zmyslov zbavený, keď ich dieťa nepočúva. Keď chceš poslušného jedinca kúp si psa.

Tu som spísal to, čo môžeš už teraz robiť, keď budeš vychovávať svojho syna, aby z neho vyrástol emocionálne a psychicky stabilný muž.

Je to jednoduché, nehovor mu o tom ako sa má správať. Konaj tak ako chceš, aby sa tvoj syn správal. On ťa bude kopírovať, to už nechaj na neho.

1. Vyjadruj mu lásku.

 • Slovami: “Mám ťa rád, si pre mňa dôležitý.” – pravidelne a často.
 • Dotykom: Objatia, dotyky, pohladenie. Toto je v dnešnej západnej spoločnosti veľká téma, pretože často sa vníma dotyk medzi mužmi, ako niečo neprijateľné a homo. Nerozumiem kde to vzniklo, ale až teraz si uvedomujem, aké je to dôležité pre každého syna dostávať lásku formou dotykov od svojho otca.
 • Darmi. Venuj mu dar svojho času a pozornosti. Prípadne zabezpeč finančne jeho potreby.

2. Poskytni mu podporu a oporu.

Syn potrebuje cítiť, že jeho otec za ním stojí, že ho podporí v dôležitých momentoch jeho života. Príklad: pôjde s ním na dôležitý futbalový zápas, podporí ho, keď má strach, napríklad pred prvým dňom v škole atď. Syn potrebuje cítiť oporu o ktorú sa môže oprieť. Potrebuje cítiť za sebou otca na ktorého sa môže spoľahnúť.

 • “Stojím za tebou a môžeš sa na mňa spoľahnúť.”
 • “Som tu pre teba, keď budeš niečo potrebovať, môžeš sa na mňa obrátiť a vždy si nájdem na teba čas.”
 • “Synu, je to tvoj život, od malička si zodpovedný za to, ako sa ti bude dariť, ja ti nemôžem hovoriť ako máš žiť, som tu však pre teba a keď budeš chcieť počuť moju radu príď za mnou a ja ťa rád podporím a poviem ti aké mám s danou situáciou skúsenosti ja.
 • “Ak niečo poserieš, príď za mňou a nejak to vyriešime…”

Až teraz si uvedomujem aká je sila v týchto výrazoch, najmä v tej poslednej vete. Nemám na mysli, že máš byť teraz mäkký a všetko tvojmu synovi dovoliť. To určite nie. Treba zakročiť keď sa správa nevhodne a taktiež určiť rozumné a prijateľné hranice.

Predstav si ale teraz to, aké by to bolo skvelé keby dieťa neprežívalo panický strach preto, lebo sa bojí prísť domov s vysvedčením na ktorom je trojka namiesto dvojky, pretože jeho rodičia sú perfekcionisti, ktorý sa snažia plniť si svoje ciele prostredníctvom svojich detí. O čo by to bolo jednoduchšie pre tie deti…

O koľko by bolo menej zranení, traumy a bolesti, keby rodičia namiesto trestania a kriku poskytli svojim deťom podporu a zázemie.

3. Buď s ním prítomný a stráv s nim čas často aj bez matky.

Mnoho otcov trávi až zbytočne príliš mnoho času v práci a výchovu nechávajú na matku. Zo synov sa potom stávajú poslušný chlapčekovia a zženštilí muži, ktorí sa potom celý život snažia zavďačiť a vyhovieť ženám. Výchovou syna sa musí zaoberať otec. Organizuj výlety v prírode, manuálne s ním pracuj, uč ho športovať, choďte do hôr a na turistiku, stanujte v prírode.

4. Uč ho prevziať zodpovednosť za svoj život a za svoje správanie.

Prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť to sú dve strany tej istej mince. Z jednej strany sloboda, z druhej strany ohraničenie slobody. Od malička ho uč, že za svoje konanie musí znášať následky. Príklad keď si neodloží špinavé nohavice do prádla na kôš, na druhý deň pôjde do školy špinavý atď.

5.Správaj sa k žene tak, ako chceš aby sa aj tvoj syn správal

Syn nekoná podľa tvojich slov, ale kopíruje tvoje činy, preto vždy maj na pamäti ako sa správaš voči svojej žene. Či sa pred ním hádate, či po sebe kričíte, alebo či sa objímate, bozkávate a prejavujete si lásku. Syn sa od teba učí ako pristupuješ k žene, ako jej vyjadruješ lásku a ako zvládaš konflikty – ženu v emóciách.

Záver

Neúcta a výčitky k otcovi sú ako jed, ktorý sa ťahá našou spoločnosťou celé generácie. A ty si ten, kto môže ukončiť vnútorné utrpenie pre seba a pre ďalšie generácie mužov, ktorí prídu po tebe. Vďaka tebe sa tento príbeh začne písať odznova a môžeš tak ukončiť utrpenie, ktoré sa ťahá v tvojej rodovej línii po tisícročia. Je to len na tebe…

Napíš mi do komentárov alebo na mail, aký je tvoj vzťah s otcom a aké máš skúsenosti s rituálom, ktorý je popísaný v článku.

Komentáre

Zanechaj komentár

Your email address will not be published.

TAJOMSTVO VĎAKA KTORÉMU VYDRŽÍŠ V POSTELI 2x, 3x MOŽNO AŽ 5x, DLHŠIE AKO DOTERAZ.

Zisti ako pomocou jednoduchého triku, zvýši svoju výdrž v posteli NIEKOĽKONÁSOBNE. A už nikdy sa nebudeš musieť pozerať na sklamanú tvár tvojej partnerky!

Dokument si stiahlo už 1247 ľudí.